İSMAİL YK FAN SİTESİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ÖSS değişiyor

ÖSS değişiyor Empty ÖSS değişiyor

Mesaj  Admin Ptsi Mayıs 19, 2008 8:44 pm

Öğrencilerin hayatına yön veren üniversite giriş sınavı yine değişiyor. MEB’in yeni sistemine göre 10, 11 ve 12′nci sınıflarda yapılacak sınavlarla, üniversitelere öğrenci alınacak.

Üniversiteye giriş, aşama aşama olacak. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni modeline göre 10, 11 ve 12′inci sınıf sonlarında ‘Olgunlaşma Sınavı’ adı altında merkezi sınav yapılacak.

Türk Eğitim Derneği geçenlerde Uluslararası Eğitim Forumu düzenlendi. Forum’un açılışında söz alan Hüseyin Çelik, ÖSS için Seviye Belirleme Sınavı gibi bir model önerdi. Bakan Çelik, “Lisede ortaöğretim kurumlarından üniversiteye geçerken de ‘Ya bana öğrettiğiniz gibi bana soru sorun ya da bana sorduğunuz gibi öğretin’ sistemini başta yükseköğretim kurumu olmak üzere birçok kuruluşla işbirliği yaparak çözeceğiz” dedi.

PUANLARIN YÜZDE 25′İ ÖSS’YE EKLENECEK

Yeni modele göre 10, 11 ve 12′inci sınıf sonlarında temel derslerden Seviye Belirleme Sınavı gibi merkezi sınav yapılacak. Yeni sistem oturana kadar ÖSS devam edecek. Bu sınavlardan alınan puanların yüzde 25′i, ÖSS’den alınan puanın yüzde 75′i ile bir yükseköğretim programına başvuru yapılacak. Bu sistemle meslek lisesi öğrencilerine ayrı sınav yapılarak, kendi alanlarında yükseköğretime girmelerine olanak sağlanacak.
Admin
Admin
İsmail Yk
İsmail Yk

http://ismail-yk.benimforum.org

- Similar topics